Aktualności

Aktualności

Komunikat dla świadczeniodawców

27.08.2015

W związku z otrzymywanymi zgłoszeniami dotyczącymi odsyłania przez placówki szpitalne do lekarzy POZ pacjentów zakwalifikowanych do leczenia szpitalnego celem wykonania badań diagnostycznych, Świętokrzyski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia przypomina, iż zasady kierowania na badania w ramach ubezpieczenia zdrowotnego określa przede wszystkim rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 6 maja 2008 r. w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej (Dz. U. z 2008 r. Nr 81 poz. 484).

Zgodnie z § 12 ust. 8 załącznika do ww. rozporządzenia, w przypadku zakwalifikowania świadczeniobiorcy do leczenia szpitalnego, a w szczególności do planowego leczenia operacyjnego, szpital wykonuje konieczne dla leczenia szpitalnego badania diagnostyczne i konsultacje.

Lekarz POZ jako kierujący do szpitala zobowiązany jest jedynie do skierowania pacjenta na badania potwierdzające wstępne rozpoznanie, których wyniki ma obowiązek dołączyć do skierowania – odpowiednio do §  12 ust. 1 załącznika do ww. rozporządzenia:

„Lekarz ubezpieczenia zdrowotnego, kierując świadczeniobiorcę do poradni specjalistycznej lub do leczenia szpitalnego, dołącza do skierowania:

  1. wyniki badań diagnostycznych i przeprowadzonych konsultacji, będące w jego posiadaniu, umożliwiające lekarzowi ubezpieczenia zdrowotnego lub felczerowi ubezpieczenia zdrowotnego kierującemu postawienie wstępnego rozpoznania stanowiącego przyczynę skierowania
  2. istotne informacje o dotychczasowym leczeniu specjalistycznym lub szpitalnym oraz zastosowanym leczeniu”.
Źródło: Sekcja ds. Lecznictwa Zamkniętego